Odpovědi na dotazy studentů z Webináře

Dotazy jsou zveřejněny ve formátu v jakém přišli, neprošlo jazykovou úpravou.

Jak mám zjistit jestli nemám HIV? Dá se to poznat třeba podle ranní nevolnosti? A funguje proti HIV antikoncepce?

Jedině test na HIV prokáže, že se člověk virem HIV infikoval. Je nutné ale přijít ve správnou dobu – tj. za 3 měsíce po rizikové situaci, např. nechráněném sexu. Ranní nevolnost neznamená, že je člověk infikován, může to to příznak mnoha jiných zdravotních potíží. Antikoncepce chrání pouze tzv. bariérová – tj. kondom. Rozhodně nefunguje hormonální antikoncepce.

Můžu se nakazit líbáním?

Ne. Líbání je bezpečné. Jediné riziko by bylo, kdybyste oba partneři měli v ústech krvácející poranění.

Je pravda že maj HIV hlavně gayové?

Nemluvme o gayích. Přesnější je mluvit o mužích majících sex s muži (MSM). V České republice tvoří tito muži zhruba 70 % všech nově diagnostikovaných HIV pozitivních osob.

Dobrý den, chci se ujistit a zeptat odborníků. Myslíte si, že by bylo možné při líbání přehlídnout krev například na poraněném rtu. A zároveň kdybych tu krev měl následně v ústech a přehlídnul to, že ji tam mám a necítil její chuť.

Pro přenos infekce by museli mít krvácející poranění oba partneři.

Dobry den, víte zhruba cca kolik je v CR infikovaných lidi i ty co o své nemoci neví?

K 30. říjnu 2015 bylo evidováno 2567 HIV pozitivních osob. Odhad podle matematických modelů je takový, že ve skutečnosti je v ČR počet HIV pozitivních zhruba dvojnásobný.

Dobrý dobrý den, chci se zeptat, jestli je specifický příznak počátku HIV býlí povlak na jazyku a červené flíčky. Nebo to může být i něco jiného?

Mezi projevy HIV infekce nepatří žádné specifické příznaky. Několik týdnů po nakažení nastává období tzv. primoinfekce, při něm se může objevit zvýšená teplota, zduřelé uzliny, někdy vyrážka různého charakteru a řada dalších příznaků. Tyto příznaky se nemusí objevit u všech infikovaných. A také platí, že po nějaké době tyto příznaky spontánně zmizí.Takže bílý povlak na jazyku k obvyklým příznakům nepatří.

Dobrý den, jsou to přesně 2 měsíce od doby, kdy jsem měla nechráněný pohlavní styk. Můžu jít nyní již na testy nebo je to brzy? Už asi měsíc mě trápí svědění kůže, ale jiné příznaky zatím nemám. Děkuji.

Aby byl Váš výsledek definitivní, je nutné počkat 3 měsíce od rizika. Tvorba protilátek má určitou dynamiku a testy určitou citlivost – takže počkejte 3 měsíce.

Dobry den chci se k vám jít otestovat nemusím se obávat že by třeba u vás došlo k přenosu při odběru krve? Děkuji

Pro testování a ve zdravotnictví obecně se používají pouze jednorázové sterilní pomůcky, takže infikovat se takto nemůžete. Situace, kterou popisujete je možná v rozvojových zemích, např. v Africe

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující. Vím, že běžným společenským kontaktem nákaza neprobíhá, ale přesto, četla jsem, že vir se v malém množství nachází i např. v potu. Je možný přenos skrz cestu: pot infikovaného člověka - krev či poševní sekret aj., člověka druhého? Např. situace kdy chvíli po podání ruky si člověk nevědomky rozškrábne pupínek na obličeji, až krvácí a několikrát se této otevřené ranky dotkne? Či je pro nákazu opravdu nutný kontakt krev-krev apod.? Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji hezký den.

Potem přenos možný není, v poševním sekretu, spermatu a krvi se virus naopak vyskytuje. Z toho vyplývá i způsob přenosu - je to nechráněný pohlavní styk, sdílení společných jehel a stříkaček např. u nitrožilních narkomanů.

Jak dlouho může léčba trvat? (Průměrně)

Celoživotně. Infekce je léčitelná, ale stále není úplně vyléčitelná. Léčba snižuje množství viru HIV v těle a součástí léčby je i předcházení a léčení komplikací, které tuto infekci provází.

Může léčba poškodit naše tělo?

Léčba může mít nežádoucí účinky. Nové generace léků jsou již lépe snášeny.

Je nějaké riziko chytit HIV i když mám kondom?

Správně nasazený a používaný kondom přenosu HIV infekce zabraňuje. S použitím kondomu mluvíme o bezpečnějším sexu.

Mohu hiv vyléčit úplně?

Ne, tato infekce není vyléčitelná.

Je možné aby někdo kdo nikdy neměl sex dostal nějakým způsobem HIV?

Nákaza je možná při pohlavním styku, krví a z matky na dítě při těhotenství, porodu nebo kojení. Např. užívání drog jehlou je určitě možnost, jak se nakazit. Také neléčená žena s HIV infekcí může přenést infekci na svoje, dítě. Proto jsou všechny těhotné ženy v ČR testovány.

ahoj tady Kryštof a chci se zeptat jak vznikl aids

AIDS je zkratka, do češtiny se překládá jako syndrom získaného selhání imunity. Jedná se o terminální fázi HIV infekce.

Mohu chytit hiv se stykem se zviretem?

Téměř ne. HIV infekce se přenáší pouze mezi lidmi. Jediným zvířetem, které lze experimentálně infikovat je opice a to pouze některé druhy opic.

jak lidé reagují,když zjistí že jsou HIV pozitivní.

Sdělení HIV infekce je sdělením závažné diagnózy. Po sdělení této diagnózy může dojít k šoku a tuto informaci si musí každý člověk zpracovat sám a smířit se s ní. To může trvat i roky. Může pomoci psycholog.

Proč je HIV takový problém, když jsou na něj léky?

Léky existují, ale nevedou k vyléčení, HIV infekce v těle přetrvává celoživotně. Při kvalitní léčbě a dobré spolupráci HIV pozitivního člověka, spolehlivém užívání léků může žít tak dlouho jako zdravý člověk. Omezení určitě existují celoživotně v partnerském vztahu, resp. při sexu.

Vyléčil se už někdo s HIV aby pak už nemusel brát léky atd.?

Infekce HIV dosud není úplně vyléčitelná. Při současných znalostech se předpokládá, že léky už se užívají celoživotně.

Může se HIV projevit po letech?

Obvykle je po několika týdnech po nakažení tzv. primoinfekce. Ovšem ne u všech osob musí tuto fázi provázet příznaky. Po primoinfekci následuje období latence, kdy příznaky obvykle nebývají. Takže u některých osob mohou být první příznaky HIV infekce až v pozdní fázi, kdy již dochází k oslabení imunity díky této infekci. Lze říci, že objev infekce „po letech“ už znamená projev infekce ve fázi AIDS.

Jak probíhá léčba?

Léčba se soustřeďuje do tzv.HIV center (dříve AIDS centra). Jsou to specializovaná pracoviště, která se v léčebných přístupech řídí odbornými doporučeními. V ČR je 7 HIV center. V současnosti je zavedena moderní léčba, která spočívá v užívání jedné tablety denně a jedná se o kombinaci účinných látek. Tato léčba je hražena ze zdravotního pojištění.

Dá se s virem HIV narodit?

Virus HIV se přenáší z těhotné ženy na plod v průběhu těhotenství, nejvíce v průběhu porodu a také při kojení. Když těhotná nenavštěvuje poradnu pro těhotné, neprovede se u ní během těhotenství test na HIV (ten je pro gravidní povinný). V tom případě se během těhotenství neprovedou ochranné postupy, které snižují riziko přenosu HIV (tj. léčba těhotné, porod císařským řezem, zajišťovací léčba novorozence, matky své děti nekojí). V takovém případě existuje 20% pravděpodobnost, že narozené dítě je infikováno. Při uplatnění vyjmenovaných ochranných opatření se riziko přenosu snižuje na 2-3%.

Může se člověk nakazit při orálním sexu ?

Ano, může. Riziko je ale nižší než při styku do konečníku nebo do pochvy. Při této sexuální praktice je riziko vyšší pro příjemce.

Co bychom měli dělat kdybychom se dozvěděli že máme HIV

Když se člověk dozví pozitivní výsledek testu (HIV+), měl by ho odborník z poradny, kde se testoval už přímo směřovat do AIDS centra. Je totiž velmi důležité, aby se léčba zahájila co nejdříve. Významně to zlepšuje prognózu infikovaného a zároveň se brání dalšímu šíření HIV.

Je možné přenést HIV krví?

Ano, je-li člověk HIV pozitivní, jeho krev je infekční. Nejčastěji dochází k přenosu u nitrožilních narkomanů, kteří si injekční stříkačky půjčují nebo používají společné pomůcky na ředění drogy. Ve zdravotnictví se dodržují zásady asepse, používají se sterilní jednorázové pomůcky, takže k přenosu nedochází. Krevní deriváty – transfuze atd. – v tomto případě jsou všichni dárci testováni na HIV i další choroby, které se mohou přenést krví.

co když se sperma muže nakaženého AIDS dostane do bazénu?

Voda v bazénu je chlorována a virus HIV je velmi citlivý na desinfekční prostředky a vnější podmínky. Navíc dochází k velkému naředění.

co nemocní nejvice omezuje?

Infikovaní musí dodržovat léčebný režim, se kterým ho lékař AIDS centra seznámí. Určité problémy a omezení jsou nebo mohou být v partnerském a sexuálním životě.

Jaké jsou příznaky HIV a jak poznám kdy jít k lekari.

Projevy (příznaky) bývají na začátku infekce, několik týdnů (nejčastěji 3 – 4 týdny) po infikování – ve fázi tzv. primoinfekce. Může být: vysoká teplota, zduřelé uzliny, různé druhy vyrážky a další příznaky připomínající chřipku. Poté spontánně příznaky vymizí. Ve fázi latence příznaky nebývají.

Je možné, že se člověk může nakazit HIV při análním sexu?

Člověk se může nakazit při jakémkoliv nechráněném pohlavním styku. Anální sex patří mezi nejrizikovější sexuální praktiky, kdy může dojít velice snadno k nákaze.

Dobrý den, prosím vás je pravda, že virus HIV začíná prostupovat kondomem po zhruba půl minutě. Děkuji za odpověď.

Pokud je kondom nasazen správně, tak určitě ne.

Jaké procento lidí v čr je nakaženo hiv?

Ke konci listopadu 2015 bylo nakažených 2596, z toho 2197 mužů a 399 žen.

Je HIV dědične.

HIV dědíčné není.

Jsou testy na HIV 100% ?

V biologii a medicíně nelze operovat pojmy 100%. Nicméně test na HIV patří mezi nejcitlivější a nejspolehlivější testy, jaké v medicíně jsou.

Je možné, abych byl infikován virem, kdyby mi na kůži dopadla třeba kapka krve infikovaného jedince?

Není. Přes neporušenou kůži se vir do těla nedostane.

Kolik se tak průměrně ročně nakazí lidí?

Ročně se u nás nakazí více jak 200 lidí. Bohužel ty počty nakažených každým rokem stoupají. Za rok 2014 přibylo 232 nově diagnostikovaných a 235 v roce 2013.

Kdybych byl(a) HIV pozitivní a věděl(a) bych o tom, je tu stále riziko, že bych mohl(a) dříve umřít?

Tomu riziku jsou vystaveni všichni lidé, nejen HIV pozitivní. Nikdo neví, co se mu přihodí za hodinu,zítra nebo za rok,. S virem HIV se dá žít normální plnohodnotný život bez jakýchkoliv omezení. V dnešní době je léčba velice úspěšná, takže téměř nedochází k úmrtí na nemoc AIDS.

Kolik stojí léčba HIV?

Výdaje na léčbu jednoho pacienta s HIV se pohybuje okolo 150 000Kč

Co když se protrhne kondom? Můžu se nakazit?

Pokud se protrhne kondom, je tam docela vysoké riziko možnosti nákazy.

Omezuje HIV lidi v outdorové zálibě(stanování...)?

HIV člověka neomezuje v žádných venkovních či sportovních kratochvílích. Omezen je pouze svojí vlastní fyzickou kondicí.

Jaké procento lidí v čr je nakaženo hiv?

Ke konci listopadu 2015 bylo nakažených 2596, z toho 2197 mužů a 399 žen.

když bych chtěla mít pohlavní styk se svým přítelem co je nakažen co mám dělat nebo jak předejít tomu abych se nenakazila ??

Použít kondom!

Je i jiný způsob ochrany než kondom?

Ano sexuální abstinence

Muže pomoci lubrikačni gel před nákazou?

Ano, díky gelu to „víc klouže“ a nedochází k poranění sliznice. Vždy doporučuji ale použít kondom.

Michaeli řekl by jsi že ti to zkomplikovalo hledání parnerů?

Ano, ne vždy je reakce přijemná, většinou díky strachu z neznalosti.

Michaeli, ztratil jste nějaké kamarády potom co jste se to dozvěděl?

Ne, naopak. Většina přátelství se utužila, zpevnila.

Michaeli, měl jste od te doby nějaké partnery?

Ano, měl. Dokonce i HIV negativní partnery.

Jak dlouho funguje organizace Dům světla ?

Dům světla byl slavnostně otevřen v srpnu 1999, ČSAP vznikla na konci 80. let, resp. V roce 1989

Kde ty stužky prodáváte? (na jakých místech)

Ve školách, na ulicích

Jak dlouho Michael ví, že je HIV pozitivní?

3 roky

Jaký mate pracovní úvazek s HIV Michaeli ?

Plný pracovní úvazek. Preventivní pracovník a pracovník v sociálních službách

michaeili zijete i presto sexualni zivot?

Ano, žiju. Používám vždy kondom, partnera informuji o svém zdravotním stavu.

Může se např. zubař nakazit od pacienta?

Pokud by zubař nedodržel hygienické normy, dostal se do kontaktu s krví tak ano. K tomu ale nedochází.

Pokut mají oba partneři HIV tak je jedno že nemají kondom?

Nemělo by tomu tak být. Měli by používat kondom dál. Může dojít k přenesení lékové rezistence, ale také každý člověk může mít tak trochu jiný kmen viru – jeden třeba víc agresivní a to by mohl přenést na někoho dalšího.

Mohu jit na testovani jsem li mladsi 15.ti let <3??

Ano, v případě pozitivního výsledku je nutná přítomnost rodiče, nebo zákonného zástupce.

Odkud se HIV vzalo?

Nákaza HIV je známá od 80. let 20. století. Pravděpodobně byl podobný virus v opičí říši a na člověka se přenesl při lovu opic, porcování masa a pravděpodobně při nějakém poranění se dostal do krve člověka. A pak už se přenášel mezi lidmi.

Jak jste se nakazil?

To je specifická otázka na jednoho z lektorů. Která bude zodpovězena

Když jsem se nakazil HIV , jak budu žit ??

Při léčbě můžete mít kvalitní život, můžete studovat, pracovat, cestovat….Omezení budete mít v partnerském životě, při sexualitě. Bez léčby se budou postupně přidružovat další a další zdravotní potíže, které pramení z oslabené imunity.

Dá se HIV zjistit i jinak než krevními testy? Projevuje se to nějak na chování nebo vzhledu člověka?

Příznaky jsou nespecifické, to znamená, že podle nich nemůžeme usuzovat na infekci HIV. Odhalit tuto infekci můžeme jen krevními testy, kdy se diagnostikují protilátky proti HIV viru.

Dá se získal HIV v Itálii ?

Ano. Infekce HIV se od 80. let 20. století, kdy se poprvé objevila, rozšířila do celého světa, do každé země.

Ma Nazar HIV od Johany ??

Má Johana virus HIV? Jak to víš? Není to jen kec?

Může se získat virus HIV dedičně ?

HIV infekce není dědičná. Můžete si to plést s něčím jiným – infekce HIV je přenosná z matky na dítě při těhotenství, porodu nebo kojením. Ale jedná se o přenos infekční nemoci, nikoli o dědičné onemocnění.

Je dan buzna??ja vím ze je

Co to znamená? Co to znamená pro tebe? Ztratíš tím kámoše? Nebo získáš?

Jak je přibližný počet infikovaných chorobou HIV v České Republice?

Ke konci září 2015 bylo v ČR diagnostikováno 2539 osob.

V případě že zdravá žena a muž nakažený HIV chtějí mít vlastní dítě jak to mají řešit?

Je možné dárcovství spermatu.

Jak se HIV projevuje ?

Projevy (příznaky) bývají na začátku infekce, několik týdnů po infikování – ve fázi tzv. primoinfekce. Může být: teplota, zduřelé uzliny, různé druhy vyrážky a další příznaky. Poté spontánně příznaky vymizí. Ve fázi letence příznaky nebývají. Pokud se člověk neléčí, postupně množství viru v těle přibývá a naopak ubývá bílých krvinek. Tím se snižuje imunita – příznaky onemocnění jsou pak podle toho, kde dojde k prolomení imunity – opět teplota, zduřelé uzliny, vyrážky, průjem, hubnutí a mnoho dalších příznaků.

Jak dlouho můžete přežít vir HIV ve vnějším prostředí? (např:toalety )

Virus HIV nemůže žít mimo buňku, ve vnějším prostředí rychle hyne. Obvykle se do vnějšího prostředí dostane při krvácení, po zaschnutí krve obvykle virus hyne. Na toaletách virus nebývá – jak by se tam dostal? A z toalety se nikdo další nakazit nemůže.

Jaký máte názor na úmyslné přenášení nemoci.

Úmyslný přenos infekce je trestným činem. Někdy je těžké rozlišit úmysl a nedbalost. Lidí, kteří by úmyslně šířili tuto nákazu, není mnoho, obvykle se jedná o člověka s nemocnou psychikou.

Může se z AIDSU úplně vyléčit?

Ne. Asi mluvíš o HIV infekci. AIDS je až terminální (konečná) fáze HIV infekce. HIV infekce je celoživotní záležitost. Ve fázi AIDS už má nemocný řadu příznaků, potíží. Tato fáze je obtížně léčitelná.

Jak nákladné jsou léky?

Hodně. Léčba 1 nemocného v průměru stojí 30 000 Kč měsíčně.

Je AIDS a HIV to samé?

HIV je infekce virem HIV. AIDS je název terminální fáze této infekce, překládá se do češtiny jako syndrom získaného selhání imunity. Syndrom je souhrn příznaků (= více příznaků).

Jak dlouho bude člověk žít s HIV ???

Při dobré léčbě skoro stejně dlouho jako zdravý člověk. Pokud se léčit nebude, jeho život bude poměrně kratší. Taky si uvědom, že aby se mohl léčit, musí o své infekci vědět, to znamená, musí někdy dojít na testy.

Kdy přejde HIV do AIDS? Děkuji za odpověď

Na přechod HIV infekce do fáze AIDS jsou klasifikační kritéria, podle příznaků, podle počtu bílých krvinek, podle množství viru v krvi a dalších. Do této fáze zařadí nemocného lékař AIDS centra.

Co znamená zkratka HIV a AIDS

HIV je infekce virem HIV. AIDS je název terminální fáze této infekce, překládá se do češtiny jako syndrom získaného selhání imunity. Syndrom je souhrn příznaků (= více příznaků).

Hradí léky pojišťovna nebo si je musí platit sami?

Léčba HIV infekce je hrazená z veřejného zdravotního pojištění, hradí to příslušná zdravotní pojišťovna, u níž je člověk pojištěn. Lidé, kteří toto pojištění nemají, si hradí léčbu sami.

Podle čeho nebo respektive co znamená zkratka HIV

HIV = Human Imunodeficiency Virus (angl.), do češtiny virus lidské imunodeficience.

Když by ten nakažený člověk chtěl mít styk bez kondomu, nenakazil by tu druhou osobu??

No to by samozřejmě mohl. Také záleží na tom, zda se léčí – užívá léky. Při užívání léků má člověk v těle menší množství viru, takže je pro svého partnera/partnerku méně infekční, méně rizikový. Jestliže se neléčí, nejvíce infekční je člověk na začátku, ve fázi primoinfekce a poté v terminální fázi infekce, když už je klasifikováno AIDS. Důležité je si uvědomit – jak víš, že tvůj partner/partnerka má infekci HIV?

Můžem se zeptat zda se mame obávat půjčovat si pomůcky od našeho HIV pozitivního spolužáka?

Jak víš, že tvůj spolužák je HIV pozitivní? Někdo to o něm říká? Nekecá? Nešíří jen paniku s úmyslem spolužáka poškodit? Pokud by tomu tak skutečně bylo a byl jsi v kontaktu s někým HIV pozitivním ve škole nebo později v práci, můžeš s ním bez problémů žít pohromadě, chodit na společný záchod, podat mu ruku, obejmout ho, půjčovat mu školní (pracovní) pomůcky, dokonce s ním můžeš jíst společným příborem, tohle vše je nerizikové. Neměl bys s ním mít sex a pozor si dej při event. ošetřování krvácejícího poranění.

Tak jaké jsou ještě účinky těch léku

Účinky antiretrovirových léků, které očekáváme, jsou snížení množství viru HIV v těle (měří se množstvím viru v krvi). Další léky, které se používají, jsou na léčbu jednotlivých příznaků, např. teploty, vyrážky, průjmu, léčbu dalších infekcí, které se mohou k HIV přidružit díky snížené imunitě. Každý lék může mít při podávání i nežádoucí účinky, léky mohou vyvolat např. nevolnost, mohou být toxické pro játra, ledviny, to vše se při léčbě musí hlídat.

Je možné, aby spolu měli dva lidé dítě, když je jeden z nich HIV pozitivní, aniž by se nenakazil druhý ?

Při léčbě se množství viru HIV v těle snižuje. Člověk je pak méně infekční pro svého partnera. V úvahu také přichází dárcovství spermatu, je-li infekční muž a žena ne. Také je možné umělé oplodnění u žen.

Dobrý den, když mám dostatečně dlouhou předkožku, ochrání mě to před HIV?

Fakt ne. Ochrání tě použití kondomu.

Kolik lidí se průměrně nakazí za rok?

V České republice se v posledních letech nakazí více než 200 osob ročně.

Co je horší, AIDS, nebo HIV??

HIV je infekce, znamená to, že má člověk virus HIV v organismu. AIDS je terminální (konečná) fáze této infekce, kdy už je hodně oslabená imunita, díky dlouhodobému působení viru HIV.

Kolik procent lidí v České republice je nakaženo HIV?

Ke konci září 2015 bylo v ČR evidováno 2539 HIV pozitivních osob. V ČR žije cca 10 milionů osob. Procento si vypočítej sám, jako domácí úkol z matematiky.

Co dělat , když se člověk stydí sdělit svou nemoc doktorovi?

Je povinnost HIV pozitivních osob sdělit svoji nemoc lékaři, to je napsáno v zákoně. Je na každém člověku, jak se to naučí sdělovat. A také je na každém lékaři, jak se naučí přijímat tuto informaci, aby pak třeba nemocnému neodmítl poskytnout léčbu. Nikomu jinému než lékaři není povinnost sdělovat, že je člověk HIV pozitivní.

Smím mít sexuální styk s HIV pozitvním

Vy můžete cokoliv. HIV pozitivní by vás měl o své nemoci informovat. A aby nedošlo k nákaze, používejte vždy kondom!

Když chce mít muž nakažený HIV dítě se zdravou ženou jak to má vyřešit?

Umělým oplodněním. HIV+ muž sperma daruje, to se tzv. „vypere“ a žena je tím pak uměle oplodněna.

Může byt někdo na léky alergický ?

Každému člověku jsou lékařem vybrány léky tak, aby na něj pasovali. Je to vždy individuální.

Jaké orgánky zasahuje?

HIV je ve všech tělních tekutinách. Především tedy v krvi a ve spermatu.

Je trestný čin ,když někdo vědomě šíří HIV ?

Ano, je to trestný čin. Šíření nakažlivé lidské nemoci.

Jak je přibližný počet nakažený chtěl chorobou HIV v České Republice

k 30.11. 2 596 diagnostikovaných, dle odhadu odborníků je to číslo 2x větší.

Muže HIV člověk darovat krev ???

Nemůže. Ani krev, ani orgány.

Jak probíhá výzkum léčby HIV,případně AIDS.

Pracuje se s krví HIV pozitivních, případně s buňkami. V podstatě jako výzkum jakékoliv jiné choroby.

Kolik stojí ty léky?

Jsou hrazeny z pojištění, takže HIV+ nemusí nic platit.

Kolik léku se musí brát denně

U některých, nejnovějších léků se užívá třeba jen 1 tableta 1x denně. Většinou je to ale 1x denně 2 různé tablety.

Mohou mít HIV i zvířata ?

Od člověka ne. Ale existuje tzv. „kočičí AIDS“ což je u koček selhání imunity.

Můžu mít partnera bez toho aby věděl, že jsem nakazena?

Pokud s ním chcete mít sex, je potřeba ho informovat. Doporučuji ale být ve vztahu vždy upřímný.

Jaký názor máte na to,že člověk ,který má HIV nebo AiDS a i přes to má s někým pohlavní styk a nakatí dalšího?

To je samozřejmě špatně, nelíbí se mi to a nesouhlasím s tím